Deżo Gereb – charakterystyka postaci
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Deżo Gereb należał do grupy chłopców z Placu Broni. Pochodził z zamożnej rodziny. Skrycie rywalizował o przywództwo z Janoszem Boką, uważając, że byłby lepszym przewodniczącym związku. Zazdrościł koledze autorytetu wśród pozostałych chłopców i zdawał sobie sprawę z tego, że dopóki Janosz będzie należał do grupy, on nie ma szans na wygranie wyborów. Prawdopodobnie zazdrość stała się główną przyczyną zdrady, jakiej się dopuścił.

Deżo charakteryzował się gwałtownym i hardym usposobieniem, był odważny i zuchwały. W pewnym momencie stanął przeciw chłopcom z Placu Broni i przyłączył się do czerwonych koszul, obiecując, że ułatwi im przejęcie Placu. Obawiał się jednak otwartej walki i chciał podstępem przegonić kolegów z ich miejsca zabaw. W tym celu posunął się nawet do próby przekupienia stróża Jano, co negatywnie świadczy o jego charakterze. Swoistą lekcję pokory i prawdziwej przyjaźni otrzymał ze strony małego i słabszego od siebie Nemeczka. Chłopiec nazwał go zdrajcą i postawą lojalności wobec chłopców z Placu Broni zdyskredytował Gereba w oczach Feriego Acza i czerwonych koszul. Odrzucony przez grupę, zabiegał o przebaczenie Boki i możliwość powrotu do związku. W końcu Janosz pozwolił mu uczestniczyć w bitwie, lecz Deżo został zdegradowany do stopnia szeregowca. Podczas starcia z czerwonymi koszulami nastąpiła pełna rehabilitacja chłopaka, który za męstwo i odzyskanie chorągiewki w uczciwej walce, został mianowany na porucznika.


Warning: strpos(): Offset not contained in string in /home/graffika/domains/klp.pl/public_html/klptestadsense.php on line 713
Deżo Gereb jest postacią trudną do jednoznacznej oceny i wzbudzającą mieszane uczucia. Zdrada jakiej dopuścił się względem przyjaciół, stawia go w negatywnym świetle, lecz ostatecznie odkupuje swoją winę.
  Dowiedz się więcej
1  Erno Nemeczek – charakterystyka postaci
2  Opis bitwy na Placu Broni
3  Elementy świata przedstawionego w „Chłopcach z Placu Broni”Komentarze
artykuł / utwór: Deżo Gereb – charakterystyka postaci
  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi: