Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Deżo Gereb – charakterystyka postaci

Deżo Gereb należał do grupy chłopców z Placu Broni. Pochodził z zamożnej rodziny. Skrycie rywalizował o przywództwo z Janoszem Boką, uważając, że byłby lepszym przewodniczącym związku. Zazdrościł koledze autorytetu wśród pozostałych chłopców i zdawał sobie sprawę z tego, że dopóki Janosz będzie należał do grupy, on nie ma szans na wygranie wyborów. Prawdopodobnie zazdrość stała się główną przyczyną zdrady, jakiej się dopuścił.

Deżo charakteryzował się gwałtownym i hardym usposobieniem, był odważny i zuchwały. W pewnym momencie stanął przeciw chłopcom z Placu Broni i przyłączył się do czerwonych koszul, obiecując, że ułatwi im przejęcie Placu. Obawiał się jednak otwartej walki i chciał podstępem przegonić kolegów z ich miejsca zabaw. W tym celu posunął się nawet do próby przekupienia stróża Jano, co negatywnie świadczy o jego charakterze. Swoistą lekcję pokory i prawdziwej przyjaźni otrzymał ze strony małego i słabszego od siebie Nemeczka. Chłopiec nazwał go zdrajcą i postawą lojalności wobec chłopców z Placu Broni zdyskredytował Gereba w oczach Feriego Acza i czerwonych koszul. Odrzucony przez grupę, zabiegał o przebaczenie Boki i możliwość powrotu do związku. W końcu Janosz pozwolił mu uczestniczyć w bitwie, lecz Deżo został zdegradowany do stopnia szeregowca. Podczas starcia z czerwonymi koszulami nastąpiła pełna rehabilitacja chłopaka, który za męstwo i odzyskanie chorągiewki w uczciwej walce, został mianowany na porucznika.

Deżo Gereb jest postacią trudną do jednoznacznej oceny i wzbudzającą mieszane uczucia. Zdrada jakiej dopuścił się względem przyjaciół, stawia go w negatywnym świetle, lecz ostatecznie odkupuje swoją winę.
autor:

Dorota Blednicka -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Deżo Gereb – charakterystyka postaci

  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi:
  Chłopcy z Placu Broni - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

  Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
  reklama, kontakt - Polityka cookies