Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                          

Janosz Boka – charakterystyka postaci

Janosz Boka był przywódcą chłopców z Placu Broni. Miał czternaście lat, lecz pomimo chłopięcej twarzy, wykazywał się ogromną dojrzałością, rozwagą i spokojem. Zawsze ważył słowa, a swoje opinie wygłaszał głębokim i łagodnym głosem. Nigdy nie rozmawiał na błahe tematy i nie angażował się w spory, lecz kiedy zauważał, że konflikt pomiędzy kolegami zaostrzał się – potrafił doskonale godzić zwaśnione strony. Przez otoczenie postrzegany był jako mądry chłopiec, a jego postawa wskazywała, że wyrośnie na wartościowego i prawego człowieka.

Wśród przyjaciół cieszył się autorytetem. Koledzy cenili jego rozsądek i odwagę oraz poczucie sprawiedliwości, a fakt, że został wybrany przewodniczącym związku potwierdzał ich sympatię. Nigdy nie zawiódł ich zaufania, a w obliczu zagrożenia potrafił wykazać się rozmysłem strategicznym i świetnie przygotował obronę Placu Broni. Był świadomy tego, że Gereb rywalizuje z nim o przywództwo, lecz nawet po zdradzie Deża wykazał się lojalnością i uczciwością – zachował to w tajemnicy, by nie szkalować imienia kolegi. Honorowy i szlachetny, czuł się odpowiedzialny za losy ich miejsca zabaw, ale nigdy nie posunąłby się do postępu i chciał, aby walka odbyła się zgodnie z zasadami fair play. Potrafił docenić męstwo przyjaciół, jak i przeciwników.
Janosz był chłopcem wrażliwym. Zdrada Gereba sprawiła mu przykrość, lecz nie oceniał kolegi i ostatecznie przebaczył mu. W stosunku do Nemeczka był wyrozumiały, troskliwy i opiekuńczy. Silny i odważny Boka, który dla pozostałych kolegów był wzorem do naśladowania, miał również chwile słabości, kiedy czuł się bezsilnym wobec zaistniałej sytuacji – gdy zagrożenie utraty Placu Broni stało się nieuchronnie i kiedy umierał Nemeczek Janosz nie powstrzymywał łez i nie wstydził się ich. Śmierć małego przyjaciela i utrata Placu Broni sprawiły, że dojrzał i zrozumiał, na czym polega dorosłe życie.

Janosz Boka w powieści „Chłopcy z Placu Broni” jest postacią pozytywną i godną naśladowania. Ten lojalny, honorowy, odważny i rozsądny chłopiec może być wzorem dla każdego.autor:

Dorota Blednicka -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Janosz Boka – charakterystyka postaci  • Janosz Boka – charakterystyka postaci - marta (sfffsdfasds)
    Feri acz i Janosz Boka są przywudcami dwóch grup ale mają cechy podobne do siebie bardzo podobne byli odważni,silni,rozsądni,dzielni. Zasługują na miano bohaterów
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi:
Chłopcy z Placu Broni - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

Matura i studia z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies