Feri Acz – charakterystyka postaci
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Feri Acz był wodzem czerwonych koszul – odwiecznych wrogów chłopców z Placu Broni. Był to dobrze zbudowany, barczysty chłopiec o ciemnych włosach. Czerwona koszula, którą najczęściej nosił, nadawała mu wojowniczy wygląd, a małemu Nemeczkowi wydał się wręcz straszny. Cieszył się złą sławą – mówiono, że został wyrzucony ze szkoły realnej, lecz pomimo tego miał w spojrzeniu coś miłego i ujmującego.

Feri był silnym i odważnym chłopcem. Nie tolerował podstępu i nieuczciwości, o czym świadczyła dezaprobata, z jaką podszedł do pomysłu Gereba, który chciał przekupić stróża Jano, by ten przepędził chłopców z Placu Broni. Zależało mu na tym, aby zdobyć Plac w uczciwej walce i nie kierował się chęcią dokuczenia przeciwnikom, lecz świadomością, że jego grupa może wkrótce stracić miejsce do zabaw. Potrafił docenić męstwo przeciwnika, a mały Nemeczek zaimponował mu swoją niezłomną postawą. Wobec chłopców, którymi dowodził, był apodyktyczny i sprawiedliwy. Ukarał braci Pastorów za to, że złamali zakaz zabierania słabszym dzieciom kulek do gry. Podczas walki o Plac wykazał się męstwem, choć w obliczu przegranej zamierzał złamać ustalone wcześniej reguły i chciał uwolnić jeńców. Zbytnia pewność siebie sprawiła, że nie docenił przeciwnika i był przekonany, że czerwone koszule z łatwością zwyciężą.

Obraz Feriego – strasznego chłopaka o złej reputacji – łagodzi nieco troska o Nemeczka. Acz szczerze martwił się o stan zdrowia malca i zjawił się pod jego domem, aby zapytać dozorcę o Erna. Jako dowódca czerwonych koszul poniósł klęskę. Po przegranej bitwie stracił przywództwo.Feri Acz nie jest postacią ani negatywną ani pozytywną. Może imponować swoją siłą i męstwem, lecz negatywnie należy ocenić jego ciche przyzwolenie na to, aby bracia Pastorowie wykąpali Nemeczka w stawie.

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                     Dowiedz się więcej
1  Chłopcy z Placu Broni - recenzja
2  Ferenc Molnár – nota biograficzna
3  Ekranizacje powieściKomentarze
artykuł / utwór: Feri Acz – charakterystyka postaci


  • Feri Acz nie jest postacią ani negatywną ani pozytywną. Może imponować swoją siłą i męstwem, lecz negatywnie należy ocenić jego ciche przyzwolenie na to, aby bracia Pastorowie wykąpali Nemeczka w stawie.
    Artur (Feri Acz nie jest postacią ani negatywną)Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi: