Chłopcy z Placu Broni - streszczenie w pigułce
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Czerwone koszule opuściły Plac, a armia Boki oddała honory ich wodzowi. Wszyscy zebrali się wokół Nemeczka. Janosz mianował chłopca kapitanem i przywrócił stopień porucznika Gerebowi, który swą odwagą w walce zmazał swoją winę. Chłopcy zasalutowali małemu kapitanowi. Na Placu pojawiła się matka Nemeczka, przerażona zniknięciem synka. Wzięła go na ręce i ruszyła do domu, a za nią w dwuszeregu szli wszyscy chłopcy z Placu Broni. W bramie kamienicy kolejno uściskali drobną dłoń chłopca i powoli rozeszli się do własnych domów. Został tylko Boka, który rozpłakał się, przeczuwając, że Nemeczek umiera. Zaskoczony, dostrzegł Feriego, który dopytywał dozorcę o zdrowie malca.

Po zwycięskiej bitwie Związek Kitowców przywrócił dobre imię małemu Nemeczkowi, zapisując jego nazwisko drukowanymi literami. Chłopcy, należący do czerwonych koszul, zmuszeni zostali do opuszczenia wyspy, ponieważ dyrektorowi Ogrodu Botanicznego przeszkadzał hałas. Boka czuwał przy łóżku malca. Nemeczek był przekonany, że wkrótce umrze i nie wierzył w zapewnienia przyjaciela, że to właśnie jemu zawdzięczają wygraną. Z uporem powtarzał, że chce umrzeć na Placu Broni, lecz wysoka gorączka wywołała majaki i malec sądził, że walczy z czerwonymi koszulami. Kiedy udręczony opadł na łóżko nie poznał kolegów ze Związku Kitowców, którzy zjawili się u niego ze specjalnym listem z przeprosinami. Matka chłopca pochyliła się nad nim i zaczęła krzyczeć, że Nemeczek nie oddycha. Boka, stojący na środku pokoju, poczuł ogromną pustkę, lecz nie potrafił płakać. Poprosił kolegów, aby rozeszli się do domów.

O zmierzchu Janosz wyszedł z domu i bez celu włóczył się po ulicach, starając się za wszelką cenę ominąć Plac Broni. Jednakże jakaś siła ciągnęła go w to miejsce. Przy furtce spotkał stróża i poinformował go o śmierci Nemeczka. Wszystko przypominało mu małego kapitana. Zmęczony wydarzeniami minionego dnia, wdrapał się na jedną z fortec. W pewnej chwili dostrzegł Barabasza i Kolnaya. Obaj chłopcy, rywalizujący o przywództwo w Związku Kitowców, pojednali się w miejscu, w którym Nemeczek pokonał Acza, po czym odeszli, rozmawiając o lekcjach. Boka z żalem pomyślał, że szybko zapomnieli o zmarłym przyjacielu.

Odchodząc z Placu, zajrzał do budki Jano. Wewnątrz dostrzegł dziwne przedmioty, które stały oparte o ścianę. Stróż wyjaśnił, że należą one do architekta i za kilka dni na Placu Broni rozpocznie się budowa kamienicy. Chłopiec poczuł, że za chwilę się rozpłacze i szybko opuścił miejsce, którego kilkanaście godzin wcześniej bronili z takim poświęceniem. Następnego dnia klasa uczciła pamięć Nemeczka, a profesor Rac poprosił uczniów, aby uczestniczyli w pogrzebie chłopca.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Chłopcy z Placu Broni - plan wydarzeń
2  Chłopcy z Placu Broni - recenzja
3  ciekawostkiKomentarze
artykuł / utwór: Chłopcy z Placu Broni - streszczenie w pigułce    Tagi: