Chłopcy z Placu Broni - streszczenie szczegółowe
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
IX.

W tajnym protokole, zapisanym w Wielkiej Księdze Związku Kitowców, członkowie wyrażali skruchę za to, że bezpodstawnie obrazili Erna Nemeczka i przywrócili honor jego nazwisku, zapisując je samymi dużymi literami. Dziękowali również Janoszowi Boce za przeprowadzenie zwycięskiej bitwy. W dowód uznania każdy z członków zobowiązany został do dopisaniu słów „i Janosz Boka” w tytule wiersza „Hetman Janosz Hunyadi” na 168 stronie podręcznika historii, a w rozdziale „Klęska pod Mohaczem” pod nazwiskiem pokonanego biskupa – „i Ferenc Acz”. W dalszej części protokołu przytoczony został spór między Kolnayem a Barabaszem, który oskarżał prezesa związku o zaniedbanie obowiązku żucia kitu.

X.

W kamieniczce przy ulicy Rakos, w której mieszkał Nemeczek, panowała cisza. Wszyscy interesowali się zdrowiem malca i bez wyjątku otrzymywali jednakową odpowiedź, że jest bardzo źle. Matka chłopca z zapłakanymi oczami przyjmowała upominki, wyjaśniając, że Erno od dwóch dni nic nie je. O godzinie trzeciej wrócił z pracy ojciec chłopca i razem z żoną cicho weszli do pokoju syna. Nemeczek leżał na łóżku, wycieńczony gorączką. Ktoś zapukał do drzwi i w progu ujrzeli Bokę. Przywódca chłopców z Placu Broni zbliżył się do łóżka malca, który, jakby wyczuwając jego obecność, otworzył oczy. Słabym głosem spytał Janosza, czy zostanie z nim dopóki nie umrze. Z trudem usiadł na łóżku i z powagą powtórzył, że jest świadomy tego, iż umrze. Rodzice i Boka próbowali go uspokoić, lecz on z uporem przysiągł, że umrze. W tej chwili przyszedł doktor i w milczeniu zbadał malca. Zatroskanej matce odparł, że stan Erna nie pogorszył się, po czym nie patrząc na nią zebrał się do wyjścia. Krawiec wyszedł z nim, zamykając drzwi do pokoju. Lekarz powiedział, że chłopiec nie dożyje następnego dnia i należało przygotować się na najgorsze. Obiecał wrócić za godzinę.

Ojciec Nemeczka chwiejnym krokiem wrócił do pokoju i nie był w stanie odpowiedzieć na pytania żony. Tymczasem malec poweselał i wezwał do siebie Janosza. Poprosił, aby przyjaciel usiadł przy nim i zaczął wypytywać, co stało się z czerwonymi koszulami. Boka wyjaśnił, że przeciwnicy po przegranej bitwie poszli do Ogrodu Botanicznego na naradę, lecz ich wódz nie zjawił się i musieli rozejść się do domów. Wspomniał, że spotkał Acza pod domem chłopca, a ta wiadomość sprawiła Erno przyjemność. Boka opowiadał dalej, że na kolejnej naradzie czerwone koszule odebrały przywództwo Feriemu i jego następcą został starszy z Pastorów. Po naradzie na wyspę przyszedł stróż z wiadomością, że dyrektor nie będzie dłużej znosił krzyków i hałasu. Czerwone koszule zostały wyrzucone z Ogrodu, a wyspa zamknięta. Sytuacja ta rozbawiła Nemeczka.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 - 


  Dowiedz się więcej
1  Erno Nemeczek – charakterystyka postaci
2  Opis bitwy na Placu Broni
3  Janosz Boka – charakterystyka postaciKomentarze
artykuł / utwór: Chłopcy z Placu Broni - streszczenie szczegółowe


 • A ja mam jutro z tego sprawdzian a dziś dopiero wypożyczyłam książkę.Czytam i czytam i jestem na stronie 24 i postanowiłam zajżeć do streszczeń..Jutro spr a ja nic nie wiem!
  Kiniusia;** (smsgak {at} onet.pl)

 • Moim zdaniem ta książka jest najwspanialsza;* jaką w życiu czytałam. Przy ostatnich stronach aż się poryczałam, naprawdę zachęcam do przeczytania jej;*;*
  Matylda (Drachowo21 {at} wp.pl)

 • tak, tak... książka- jest książką , ale jak nie fortunnie może zareagować człowiek ... było nudne... przyznaje ...ale gdy się wczułam...naprawdę fajna książka! Sama mam ją jako lekture , a jestem dziewczyną i tak mi się podobała!
  wiktoria (wikulinka {at} poczta.onet.pl)

 • Książka była super, na końcu po prostu się rozpłakałam jak małe dziecko. Żałuję, że nie przeczytałam tej książki tylko samo streszczenie. Wiem, że to tylko zwykła opowieść, ale bardzo przykra.
  Monika ()

 • musze przeczytać na jutro więc siedze i ją czytam bo mi sie wcześniej nie chcialo ale po krótkim przeczytaniu stwierdzam ze jet to fajna książka :D:D:D:D
  Damianxd97 (dam-kry294 {at} wp.pl)

 • Książka dość ciekawa. Płakałam przy niej... Szkoda mi Nemeczka. Zresztą zauważyłam, że większością osób jest im go żal. A tak z ciekawości co to jest ten KIT ?! ;D Nie mam pojęcia xD Jak w necie wpisywałam to było coś tam, że do zestawu lustrzanki jest dołączany kit!... Plis o odp. z góry dzięki :*
  Po co ?! (malanati3 {at} wp.pl)

 • Nie lubię książek ze smutnymi zakończeniami , ale początek był fajny!!!!!!!!! :D:D:D ;P zajrzałam tu tak z ciekawości ,bo tę książkę miałam w poprzedniej klasie**]]
  Kiciuśśśśśśśśśśśśś (justszw {at} wp.pl)

 • Książka jest świetna. Tylko ta końcówka... Nienawidzę książek w których opisana jest śmierć >:( Pod koniec książki tak się poryczałam, aż nie mogłam przestać. Nemeczek był bohaterem! Oddał życie za swoją "ojczyznę". Żeby taką książkę dawać jako lekturę do V klasy!
  Monika (monipony {at} wp.pl)

 • Książka nawet fajna, bardzo mnie wciągnęła. Tak, jak wszystkim, mnie też było szkoda Nemeczka. Bardzo się cieszę, że jest tu takie streszczenie, bo muszę napisać o wybranej przygodzie i to mi się bardzo przyda.
  Domcia ()

Tagi: