Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Krótkie streszczenie Chłopców z Placu Broni Ferenca Molnara wraz z filmem. Szacunkowy czas czytania ok. 6 minut. Szukasz szczegółowego streszczenia? Zobacz: Chłopcy z Placu Broni - streszczenie szczegółowe - ok 30 minut.

na podstawie przekładu Tadeusza OlszańskiegoPewnego marcowego dnia uczniowie z niecierpliwością wypatrywali końca lekcji. Grupa chłopców, którzy spotykali się na Placu Broni, przekazała sobie informację o zbiórce, wyznaczonej na godzinę trzecią, na której mieli wybrać przewodniczącego. O godzinie pierwszej wszyscy z ulgą opuścili budynek szkoły. Czele w towarzystwie Gereba zatrzymał się przy straganie ze słodyczami, aby kupić kawałek chałwy. Sprzedawca nieoczekiwanie podniósł cenę łakoci, co wzburzyło chłopca.

Gereb zasugerował, aby uderzył w kramik kapeluszem i widząc wahanie kolegi, postanowił sam to zrobić. W tym samym momencie obok nich zjawił się Boka i odciągnął Gereba od straganu, wyjaśniając, że taki czyn nie miałby żadnego sensu. W trójkę odeszli w stronę uliczki Kóztelek, gdzie czekali na nich Czonakosz i Nemeczek.

Nemeczek opowiedział przyjaciołom o przykrym wydarzeniu, które miało miejsce poprzedniego dnia. Razem z kolegami grał w kulki w ogrodzie, przylegającym do muzeum, kiedy nadeszli bracia Pastorowie. Młodszy wypowiedział słowo: „einstand!” i zabrał wszystkie kulki. Relacja malca zdenerwowała pozostałych chłopców. Boka uznał, że tym razem nie mogą darować takiej krzywdy. Postanowili, że całą sprawę należy omówić na zebraniu i rozeszli się do domów.

Ulubionym miejscem zabaw chłopców był Plac Broni przy ulicy Pawła. W pobliżu był tartak, w którym na szczytach sągów drewna wybudowali fortece i twierdze. Każda twierdza miała swojego kapitana, porucznika i podporucznika, a funkcje jedynego szeregowca sprawował Nemeczek, który z radością wypełniał rozkazy wyższych rangą kolegów. Malec zjawił się na Placu na pół godziny przed zbiórką. W oczekiwaniu na przyjaciół pobiegł za psem stróża Jano, który zatrzymał się przed jedną z fortec i zaczął szczekać. Na szczycie sągu dostrzegł Feriego Acza, wodza czerwonych koszul, który usiłował wyrwać czerwono-zieloną chorągiewkę, wywieszoną na szczycie muru obronnego. Nemeczek uciekł w popłochu, słysząc za sobą szyderczy śmiech wroga.


Plac Broni


W parę minut później nadeszli Boka, Czele i Gereb. Malec natychmiast opowiedział im o wizycie Acza. Kiedy zjawili się pozostali chłopcy rozpoczęła się narada. Uwaga wszystkich skupiła się na małym Nemeczku, który z przejęciem opowiadał o spotkaniu z Ferim. Boka zarządził głosowanie. Uważał, że bezczelne zachowanie wodza przeciwnej armii stanie się powodem do wojny. W wyniku tajnego głosowania Janosz został wybrany przewodniczącym chłopców z Placu Broni. Trzy głosy spośród czternastu otrzymał Gereb.

Następnego dnia Boka przedstawił chłopcom plan działania. Zamierzał udać się do Ogrodu Botanicznego i zostawić na wyspie kartkę z napisem
„TU BYLI CHŁOPCY Z PLACU BRONI”.
Na ochotnika zgłosili się Nemeczek i Czonakosz. Boka zauważył nieobecność Gereba, co go zaniepokoiło i wydało mu się podejrzane. Wieczorem w towarzystwie kolegów ruszył do ogrodu. Przedostali się przez mur i ukryli w ruinach zamku. Boka, obserwując wyspę, dostrzegł znajomą postać.

W łódce podpłynęli na wysepkę. Czonakosz został na brzegu, a Janosz i Nemeczek ukryli się w zaroślach, rosnących w pobliżu polany, na której odbywało się zebranie czerwonych koszul. Obok ich wodza zauważyli Gereba, który obiecał, że ułatwi im przejęcie Placu Broni. Zdrada przyjaciela zasmuciła obu chłopców. Po odejściu czerwonych koszul, Boka przyczepił kartkę do drzewa. Chłopcy zdołali uciec przed pościgiem, lecz Nemeczek wpadł do stawu.


Kadr z filmu - Chłopcy z Placu Broni


Nazajutrz profesor Rac wezwał do siebie kilku chłopców, którzy należeli do Związku Kitowców. Nauczyciel rozwiązał stowarzyszenie, zakazując tworzenia nielegalnych organizacji. Przed trzecią Związek Kitowców zebrał się na Placu Broni. Nagle Nemeczek zauważył skradającego się między sągami Gereba i zaczął go śledzić. Usłyszał, jak zdrajca usiłuje przekupić stróża Jano, by przepędził chłopców z miejsca zabaw. Natychmiast pobiegł w stronę domu Boki, nie zwracając uwagi na kolegów ze związku, którzy wzywali go na złożenie uroczystej przysięgi. Chłopcy uznali go za zdrajcę i tchórza i zapisali jego nazwisko małymi literami w tajnej księdze.

Dwa dni później na wyspie odbyło się zebranie czerwonych koszul. Zaniepokojeni chłopcy odkryli, że ze zbrojowni zniknęła chorągiewka, skradziona z fortecy przeciwników. Domyślili się, że ktoś z nich zdołał przedrzeć się do Ogrodu Botanicznego i ją zabrać. Gereb poinformował Feriego o planie przekupienia stróża, lecz Acz nie zgodził się na podstęp. Uznał, że przejmą Plac w uczciwej walce i wyznaczył termin bitwy na następny dzień. Gereb nazwał chłopców z Placu Broni tchórzami i był pewien, że z łatwością ich pokonają.

Nagle z drzewa zsunął się Nemeczek, protestując przeciwko znieważaniu przyjaciół. Wszyscy z podziwem spojrzeli na małego chłopca, a Feri zaproponował mu, aby przyłączył się do czerwonych koszul. Malec z dumą odparł, że nigdy nie zdradzi kolegów. Wówczas Acz pozwolił, by Pastorowie wykąpali Nemeczka w stawie. Chłopczyk z dumą opuścił wyspę, nazywając otwarcie Gereba zdrajcą. Za nim ruszył Deżo, z którym czerwone koszule nie chciały już mieć nic wspólnego.

Następnego dnia Boka, zawiadomiony przez Nemeczka o planie czerwonych koszul, ogłosił stan wojenny. Na spotkanie przybył przeziębiony malec, który został mianowany na adiutanta. Pozostali chłopcy domyślali się, że Gereb ich zdradził, lecz Janosz uparcie milczał na ten temat. Przystąpiono do próbnych manewrów – Boka wydawał rozkazy, a Nemeczek z radością przekazywał je kolejnym batalionom. Nieoczekiwanie dla wszystkich na Placu zjawił się Gereb.

Z pokorą poprosił Bokę o przebaczenie i podał mu chorągiewkę, którą zabrał z wyspy. Janosz nie przyjął jednak przeprosin. Świadkami ich rozmowy byli pozostali chłopcy, którzy zaczęli wiwatować na cześć swego przewodniczącego. Jakiś czas później przyszedł ojciec Deża, który chciał osobiście przekonać się, czy jego syn jest zdrajcą. Nemeczek cicho odpowiedział, że Gereb ich nie zdradził. Rozpalonego gorączką malca odprowadził do domu Boka.

Nazajutrz Nemeczek nie zjawił się w szkole. Po południu chłopcy zebrali się na Placu Broni, czekając w szyku bojowym na wrogą armię. Nieoczekiwanie przyszła służąca rodziców Gereba z listem od Deża. Chłopiec po raz kolejny prosił o przebaczenie i możliwość powrotu do związku. Boka spytał przyjaciół, czy chcą, aby Gereb dołączył do nich. Wszyscy zgodnie odpowiedzieli, że tak. W parę minut później na Plac wbiegł rozpromieniony Deżo i z powagą zasalutował przed Janoszem. Jakiś czas później zjawili się posłowie czerwonych koszul, aby ustalić honorowe reguły bitwy. Po spotkaniu delegacja udała się z wizytą do chorego Nemeczka, aby przekazać mu życzenia powrotu do zdrowia od Feriego.

Następnego dnia rozegrała się bitwa o Plac Broni. Czerwone koszule podzieliły się na dwa oddziały i pierwszy pod dowództwem starszego z braci Pastorów zaatakował fortece. Chłopcy z Placu Broni, doskonale dowodzeni przez Bokę, zdołali odeprzeć atak, a pojmanych jeńców zamknęli w budce stróża Jano. Wówczas do walki przystąpiła druga brygada, dowodzona przez Feriego Acza.

Początkowo armia Janosza zyskała przewagę nad przeciwnikami, lecz zmęczeni wcześniejszą potyczką chłopcy coraz bardziej tracili siły. Feri ruszył w stronę budki stróża, by uwolnić swoich żołnierzy, lecz nieoczekiwanie dla wszystkich na jego drodze stanął Nemeczek. Malec z niespotykaną siłą pochwycił Acza i powalił go na ziemię zgodnie z zasadami zapasów, po czym upadł obok zemdlony. To ostatecznie przeważyło szalę zwycięstwa na stronę chłopców z Placu Broni.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Chłopcy z Placu Broni - streszczenie szczegółowe
2  Pochodzenie nazwy „Plac Broni”
3  Ferenc Molnár – nota biograficznaKomentarze: Chłopcy z Placu Broni - streszczenie w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-25 19:34:34

Dziękuję pani z polskiego dała nam dwa tygodnie... To mało czasu jutro zaczynamy omawiać.


2018-11-16 17:06:32

jestem zadowolomy pierwsza piątka w tym semestrze dzienki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


2018-11-13 21:57:21

Jestem YouTuberem i napewno polecę to oraz moim widzą pozdrawiam serdecznie


2018-11-08 20:24:12

pomogło mi to w pracy klasowej. i nie w tylko w tej lekturze. Dostałam-5. . Dzięki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!1


2018-08-23 21:42:48

super dzięki za to przydało się mojemu o 2 lata młodzemu brau za tydzień ma pracę klasową a nie dokończył książki w ciągu ponad miesiąca przecytał tylko 26 stron masakra ale dziękujęęęęęęęęęęęęęęęęęęęę!!!
Streszczenia książek
Tagi: