Chłopcy z Placu Broni - streszczenie w pigułce - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po zwycięskiej bitwie Związek Kitowców przywrócił dobre imię małemu Nemeczkowi, zapisując jego nazwisko drukowanymi literami. Chłopcy, należący do czerwonych koszul, zmuszeni zostali do opuszczenia wyspy, ponieważ dyrektorowi Ogrodu Botanicznego przeszkadzał hałas. Boka czuwał przy łóżku malca. Nemeczek był przekonany, że wkrótce umrze i nie wierzył w zapewnienia przyjaciela, że to właśnie jemu zawdzięczają wygraną. Z uporem powtarzał, że chce umrzeć na Placu Broni, lecz wysoka gorączka wywołała majaki i malec sądził, że walczy z czerwonymi koszulami. Kiedy udręczony opadł na łóżko nie poznał kolegów ze Związku Kitowców, którzy zjawili się u niego ze specjalnym listem z przeprosinami. Matka chłopca pochyliła się nad nim i zaczęła krzyczeć, że Nemeczek nie oddycha. Boka, stojący na środku pokoju, poczuł ogromną pustkę, lecz nie potrafił płakać. Poprosił kolegów, aby rozeszli się do domów.

O zmierzchu Janosz wyszedł z domu i bez celu włóczył się po ulicach, starając się za wszelką cenę ominąć Plac Broni. Jednakże jakaś siła ciągnęła go w to miejsce. Przy furtce spotkał stróża i poinformował go o śmierci Nemeczka. Wszystko przypominało mu małego kapitana. Zmęczony wydarzeniami minionego dnia, wdrapał się na jedną z fortec. W pewnej chwili dostrzegł Barabasza i Kolnaya. Obaj chłopcy, rywalizujący o przywództwo w Związku Kitowców, pojednali się w miejscu, w którym Nemeczek pokonał Acza, po czym odeszli, rozmawiając o lekcjach. Boka z żalem pomyślał, że szybko zapomnieli o zmarłym przyjacielu.

Odchodząc z Placu, zajrzał do budki Jano. Wewnątrz dostrzegł dziwne przedmioty, które stały oparte o ścianę. Stróż wyjaśnił, że należą one do architekta i za kilka dni na Placu Broni rozpocznie się budowa kamienicy. Chłopiec poczuł, że za chwilę się rozpłacze i szybko opuścił miejsce, którego kilkanaście godzin wcześniej bronili z takim poświęceniem. Następnego dnia klasa uczciła pamięć Nemeczka, a profesor Rac poprosił uczniów, aby uczestniczyli w pogrzebie chłopca.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Chłopcy z Placu Broni - streszczenie szczegółowe
2  Świat dziecięcej fantazji w powieści „Chłopcy z Placu Broni”
3  Feri Acz – charakterystyka postaciKomentarze: Chłopcy z Placu Broni - streszczenie w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2011-12-08 18:45:16

super dzięki za to przydało się mojemu o 2 lata młodzemu brau za tydzień ma pracę klasową a nie dokończył książki w ciągu ponad miesiąca przecytał tylko 26 stron masakra ale dziękujęęęęęęęęęęęęęęęęęęęę!!!


2011-01-03 18:26:47

jestem zadowolomy pierwsza piątka w tym semestrze dzienki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


2009-12-20 12:03:36

pomogło mi to w pracy klasowej. i nie w tylko w tej lekturze. Dostałam-5. . Dzięki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!1
Streszczenia książek
Tagi: