Chłopcy z Placu Broni - streszczenie w pigułce
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Następnego dnia Boka, zawiadomiony przez Nemeczka o planie czerwonych koszul, ogłosił stan wojenny. Na spotkanie przybył przeziębiony malec, który został mianowany na adiutanta. Pozostali chłopcy domyślali się, że Gereb ich zdradził, lecz Janosz uparcie milczał na ten temat. Przystąpiono do próbnych manewrów – Boka wydawał rozkazy, a Nemeczek z radością przekazywał je kolejnym batalionom. Nieoczekiwanie dla wszystkich na Placu zjawił się Gereb. Z pokorą poprosił Bokę o przebaczenie i podał mu chorągiewkę, którą zabrał z wyspy. Janosz nie przyjął jednak przeprosin. Świadkami ich rozmowy byli pozostali chłopcy, którzy zaczęli wiwatować na cześć swego przewodniczącego. Jakiś czas później przyszedł ojciec Deża, który chciał osobiście przekonać się, czy jego syn jest zdrajcą. Nemeczek cicho odpowiedział, że Gereb ich nie zdradził. Rozpalonego gorączką malca odprowadził do domu Boka.

Nazajutrz Nemeczek nie zjawił się w szkole. Po południu chłopcy zebrali się na Placu Broni, czekając w szyku bojowym na wrogą armię. Nieoczekiwanie przyszła służąca rodziców Gereba z listem od Deża. Chłopiec po raz kolejny prosił o przebaczenie i możliwość powrotu do związku. Boka spytał przyjaciół, czy chcą, aby Gereb dołączył do nich. Wszyscy zgodnie odpowiedzieli, że tak. W parę minut później na Plac wbiegł rozpromieniony Deżo i z powagą zasalutował przed Janoszem. Jakiś czas później zjawili się posłowie czerwonych koszul, aby ustalić honorowe reguły bitwy. Po spotkaniu delegacja udała się z wizytą do chorego Nemeczka, aby przekazać mu życzenia powrotu do zdrowia od Feriego.

Następnego dnia rozegrała się bitwa o Plac Broni. Czerwone koszule podzieliły się na dwa oddziały i pierwszy pod dowództwem starszego z braci Pastorów zaatakował fortece. Chłopcy z Placu Broni, doskonale dowodzeni przez Bokę, zdołali odeprzeć atak, a pojmanych jeńców zamknęli w budce stróża Jano. Wówczas do walki przystąpiła druga brygada, dowodzona przez Feriego Acza. Początkowo armia Janosza zyskała przewagę nad przeciwnikami, lecz zmęczeni wcześniejszą potyczką chłopcy coraz bardziej tracili siły. Feri ruszył w stronę budki stróża, by uwolnić swoich żołnierzy, lecz nieoczekiwanie dla wszystkich na jego drodze stanął Nemeczek. Malec z niespotykaną siłą pochwycił Acza i powalił go na ziemię zgodnie z zasadami zapasów, po czym upadł obok zemdlony. To ostatecznie przeważyło szalę zwycięstwa na stronę chłopców z Placu Broni.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Uniwersalizm „Chłopców z Placu Broni"
2  Sens śmierci Nemeczka
3  Świat dziecięcej fantazji w powieści „Chłopcy z Placu Broni”Komentarze
artykuł / utwór: Chłopcy z Placu Broni - streszczenie w pigułce


  • super dzięki za to przydało się mojemu o 2 lata młodzemu brau za tydzień ma pracę klasową a nie dokończył książki w ciągu ponad miesiąca przecytał tylko 26 stron masakra ale dziękujęęęęęęęęęęęęęęęęęęęę!!!
    beatka13 (selenagomez1313 {at} o2.pl)

  • jestem zadowolomy pierwsza piątka w tym semestrze dzienki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    kamil (www.dyziolot111 {at} interia.pl)

  • pomogło mi to w pracy klasowej. i nie w tylko w tej lekturze. Dostałam-5. . Dzięki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!1
    patu$ ()

Tagi: