Chłopcy z Placu Broni - streszczenie w pigułce
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Następnego dnia Boka przedstawił chłopcom plan działania. Zamierzał udać się do Ogrodu Botanicznego i zostawić na wyspie kartkę z napisem „TU BYLI CHŁOPCY Z PLACU BRONI”. Na ochotnika zgłosili się Nemeczek i Czonakosz. Boka zauważył nieobecność Gereba, co go zaniepokoiło i wydało mu się podejrzane. Wieczorem w towarzystwie kolegów ruszył do ogrodu. Przedostali się przez mur i ukryli w ruinach zamku. Boka, obserwując wyspę, dostrzegł znajomą postać. W łódce podpłynęli na wysepkę. Czonakosz został na brzegu, a Janosz i Nemeczek ukryli się w zaroślach, rosnących w pobliżu polany, na której odbywało się zebranie czerwonych koszul. Obok ich wodza zauważyli Gereba, który obiecał, że ułatwi im przejęcie Placu Broni. Zdrada przyjaciela zasmuciła obu chłopców. Po odejściu czerwonych koszul, Boka przyczepił kartkę do drzewa. Chłopcy zdołali uciec przed pościgiem, lecz Nemeczek wpadł do stawu.

Nazajutrz profesor Rac wezwał do siebie kilku chłopców, którzy należeli do Związku Kitowców. Nauczyciel rozwiązał stowarzyszenie, zakazując tworzenia nielegalnych organizacji. Przed trzecią Związek Kitowców zebrał się na Placu Broni. Nagle Nemeczek zauważył skradającego się między sągami Gereba i zaczął go śledzić. Usłyszał, jak zdrajca usiłuje przekupić stróża Jano, by przepędził chłopców z miejsca zabaw. Natychmiast pobiegł w stronę domu Boki, nie zwracając uwagi na kolegów ze związku, którzy wzywali go na złożenie uroczystej przysięgi. Chłopcy uznali go za zdrajcę i tchórza i zapisali jego nazwisko małymi literami w tajnej księdze.

Dwa dni później na wyspie odbyło się zebranie czerwonych koszul. Zaniepokojeni chłopcy odkryli, że ze zbrojowni zniknęła chorągiewka, skradziona z fortecy przeciwników. Domyślili się, że ktoś z nich zdołał przedrzeć się do Ogrodu Botanicznego i ją zabrać. Gereb poinformował Feriego o planie przekupienia stróża, lecz Acze nie zgodził się na podstęp. Uznał, że przejmą Plac w uczciwej walce i wyznaczył termin bitwy na następny dzień. Gereb nazwał chłopców z Placu Broni tchórzami i był pewien, że z łatwością ich pokonają. Nagle z drzewa zsunął się Nemeczek, protestując przeciwko znieważaniu przyjaciół. Wszyscy z podziwem spojrzeli na małego chłopca, a Feri zaproponował mu, aby przyłączył się do czerwonych koszul. Malec z dumą odparł, że nigdy nie zdradzi kolegów. Wówczas Acze pozwolił, by Pastorowie wykąpali Nemeczka w stawie. Chłopczyk z dumą opuścił wyspę, nazywając otwarcie Gereba zdrajcą. Za nim ruszył Deżo, z którym czerwone koszule nie chciały już mieć nic wspólnego.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Deżo Gereb – charakterystyka postaci
2  Najważniejsze wartości w życiu chłopców z Placu Broni
3  Opis bitwy na Placu BroniKomentarze
artykuł / utwór: Chłopcy z Placu Broni - streszczenie w pigułce    Tagi: